Tem 25, 2014
891 Görüntüleme

Alan Adı Tahkiminde Kötü Niyet

Yazan
banner

Alan adı tahkimi kurallarına göre aşağıdaki hallerde kötü niyetli tescil ve kullanma mevcuttur;

  1. Alan adını kendi adına tescil ettiren alan adını marka sahibine veya rakiplerinden birine satmak, kiralamak veya başka şekillerde devretmek amacıyla yapmışsa,
  2. Alan adı sahibinin tescili ticari hayatta marka sahibinin markasını alan adı olarak kullanmasına engel olmak amacıyla yapmış olması,
  3. Tescilin öncelikle rakip firmaya zarar vermek amacıyla yapılmış olması,
  4. Alan adı sahibi, ticari hayatta marka ile karışıklık meydana getirip kendisinin veya başka birisinin websitesine müşteri çekmek suretiyle kazanç elde etmeyi amaçlıyorsa.

Piyasada çok tanınan bir markanın tescil edilip kullanılmaması, alan adının alınmış olması dahi kötü niyetli kullanmanın mevcudiyetini gösterir.

Yazı Kategorileri:
Makaleler

2003 yılından itibaren Barolar Birliği’ne bağlı olarak çalışan Avukat Emre Kurt, kariyerine ticaret hukuku alanında başlamış Kırkağaç 6. Jandarma Er Eğitim Alayı Manisa’da Disiplin Subayı olarak askeri hizmet verdikten sonra Londra Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde Ticaret ve Şirketler Hukuku alanında uzmanlaşmıştır. Londra Üniversitesi’ndeki ihtisasın ardından Av. Emre KURT’un hukuk pratiği özellikle fikri mülkiyet hakları ve haksız rekabet hakları konusunda yoğunlaşmıştır. İyi derecede İngilizce bilmektedir.

Yorum Yaz