Kas 24, 2014
1094 Görüntüleme

Yeni Alan Adları

Yazan
banner

ICANN 400’ün üzerinde yeni alan adı uzantısını tescile açmıştır. Yeni alan adı uzantılarının kullanıma sokulması marka sahiplerini kötü niyetle alan adı tescili ve marka ihlali hususundaki endişelerini arttırmaktadır. Bu kaygılara karşı ICANN dünya çapında tescilli markalar için bir havuz oluşturarak abu havuzdaki markalardan biri hakkında başvuru yapıldığında hak sahibine bildirimde bulunarak alan adını tescil alma konusunda kendisine öncelik tanımaktadır.

Yeni alan adlarıyla meydana gelebilecek ihlallere karşı öngörülen bir diğer tedbir ise post delegationdispute resolution service’dir(PDDR). Bu proserürde ihlal hakkında açık kanıtlar sunulması halinde alan adı hemen askıya alınabilmektedir. Bir nevi ihtiyati tedbir işlevi gören bu sistemde marka sahiplerinin görecekleri zarar önlenmek istenmektedir.


2003 yılından itibaren Barolar Birliği’ne bağlı olarak çalışan Avukat Emre Kurt, kariyerine ticaret hukuku alanında başlamış Londra Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde Ticaret Hukuku ve Marka, Patent, Faydalı Model, Telif Hakları yan genel adıyla Fikri Mülkiyet Hukuku alanında uzmanlaşmıştır. Londra Üniversitesi’ndeki ihtisasın ardından Av. Emre KURT özellikle marka, patent ve haksız rekabet hakları konusunda yoğun olarak çalışmaktadır. İyi derecede İngilizce bilmektedir.

Yorum Yaz