Kas 24, 2014
874 Görüntüleme

Yeni Alan Adları

Yazan
banner

ICANN 400’ün üzerinde yeni alan adı uzantısını tescile açmıştır. Yeni alan adı uzantılarının kullanıma sokulması marka sahiplerini kötü niyetle alan adı tescili ve marka ihlali hususundaki endişelerini arttırmaktadır. Bu kaygılara karşı ICANN dünya çapında tescilli markalar için bir havuz oluşturarak abu havuzdaki markalardan biri hakkında başvuru yapıldığında hak sahibine bildirimde bulunarak alan adını tescil alma konusunda kendisine öncelik tanımaktadır.

Yeni alan adlarıyla meydana gelebilecek ihlallere karşı öngörülen bir diğer tedbir ise post delegationdispute resolution service’dir(PDDR). Bu proserürde ihlal hakkında açık kanıtlar sunulması halinde alan adı hemen askıya alınabilmektedir. Bir nevi ihtiyati tedbir işlevi gören bu sistemde marka sahiplerinin görecekleri zarar önlenmek istenmektedir.

Yazı Kategorileri:
Makaleler

2003 yılından itibaren Barolar Birliği’ne bağlı olarak çalışan Avukat Emre Kurt, kariyerine ticaret hukuku alanında başlamış Kırkağaç 6. Jandarma Er Eğitim Alayı Manisa’da Disiplin Subayı olarak askeri hizmet verdikten sonra Londra Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde Ticaret ve Şirketler Hukuku alanında uzmanlaşmıştır. Londra Üniversitesi’ndeki ihtisasın ardından Av. Emre KURT’un hukuk pratiği özellikle fikri mülkiyet hakları ve haksız rekabet hakları konusunda yoğunlaşmıştır. İyi derecede İngilizce bilmektedir.

Yorum Yaz