Eki 1, 2021
74 Görüntüleme

Marka Avukatı’nın Önemi

Yazan
banner

Günümüzün çetin rekabet şartlarında firmanızın sürdürülebilir karlılığını koruma yolunda markalar hayati bir öneme sahiptir.  Genelde büyük veya küçük firmaların, ticaretle uğraşanların hemen hemen hepsi “patent” olarak adlandırsa da ürettiğiniz malları diğer rakiplerinizden veya ürettiğiniz bir çok farklı ürün varsa kendi mallarınızın birbirinden ayrılmasını sağlayan ayırt edici işaretlere “marka” denilmektedir. Niteliği ne olursa olsun markanız ürün ya da hizmetinizin temsil ettiği değerleri gösteren en önemli varlığınız. Markanızı oluştururken ya da rekabet şartlarında korurken bu konudaki tüm hukuki gerekliliklere hakim bir Marka Avukatı ile çalışmanız yapmanız gereken tüm hukuki adımları zamanında atmanız hak kayıplarına uğramamanız açısından çok önemlidir.

Günümüzün çetin rekabet şartlarında firmanızın sürdürülebilir karlılığını koruma yolunda markalar hayati bir öneme sahiptir.  Niteliği ne olursa olsun markanız ürün ya da hizmetinizin temsil ettiği değerleri gösteren en önemli varlığınız. Markanızı oluştururken ya da rekabet şartlarında korurken bu konudaki tüm hukuki gerekliliklere hakim bir Marka Avukatı ile çalışmanız yapmanız gereken tüm hukuki adımları zamanında atmanız hak kayıplarına uğramamanız açısından çok önemlidir. Yetkin bir marka avukatı ile hukuki kurallara uygun şekilde belgelendirilmiş bir marka:

  • Taklit , kopya vb. haksız rekabete karşı işletmeyi korur.
  • Güçlü markaların pazardaki hataları kolaylıkla affedilir. Çünkü tüketiciler güçlü markalara ikinci bir şans verir.
  • Marka talepler artmada işletmenin isminden daha etkileyici güce sahiptir. Güçlü marka müşteri bağlılığını arttıracağı için tüketicileri sürekli müşteri haline gelir.
  • Markanın isabetli bir şekilde seçilmesi markanın diğer markalarla çatışmasını, diğer markalarla uyuşmazlığa düşmesini de önleyecektir. Zira markaya yapılan yatırım marka başvurusu ile alakalı harçların yatırılmasıyla başlar ancak marka tescili yıla uzanan bir süreçtir. Eğer marka uyuşmazlık yaratmayacak biçimde isabetli  seçilmezse ve marka seçilirken olası riskler hakkında isabetli bilgilendirme yapılmazsa bu durum marka tescilinden sonra 4 yıl 364. güne kadar açılabilecek hükümsüzlük ve marka ihlali davalarına yol açabilecek, markaya yapılan yatırımın boşa gitmesinin yanında markanızı haksız şekilde kullanmış olmanız nedeniyle tazminat ödemek durumunda bile kalabileceksiniz.

Kurt Hukuk Bürosu, Ankara’da marka hukuku konusunda 2003 yılından beri hizmet vermektedir. Büromuz bünyesindeki marka avukatı ve patent avukatlığı hizmetleri ile markanızın haklarını koruyoruz veya size karşı açılan davalarda en iyi şekilde temsil gerçekleştiriyoruz. Marka davaları, marka hükümsüzlük davaları, marka tescilleri, marka itirazları, marka görüş bildirmeleri, marka tazminat davaları, marka ceza davaları, marka ile bağlantılı haksız rekabet davaları, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından verilen Yeniden İnceleme ve Değerlendirme Kurulu kararlarının veya kısa adıyla YİDK kararlarının iptali davaları konusunda büromuz müvekkillerini özenle temsil etmektedir.

Marka Hukuku konusunda aşağıdaki yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Kaynakça:

 

Yazı Kategorileri:
Marka · Patent

2003 yılından itibaren Barolar Birliği’ne bağlı olarak çalışan Avukat Emre Kurt, kariyerine ticaret hukuku alanında başlamış Londra Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde Ticaret Hukuku ve Marka, Patent, Faydalı Model, Telif Hakları yan genel adıyla Fikri Mülkiyet Hukuku alanında uzmanlaşmıştır. Londra Üniversitesi’ndeki ihtisasın ardından Av. Emre KURT özellikle marka, patent ve haksız rekabet hakları konusunda yoğun olarak çalışmaktadır. İyi derecede İngilizce bilmektedir.

Yorum Yaz